از جت پرینتر چه می دانید ؟

از جت پرینتر چه می دانید ؟

استفاده از این نوع از چاپگرها بیشتر در خط تولید کارخانه هایی مانند مواد غذایی، آشامیدنی ، لوازم آرایشی ،صنایع دارویی، صنایع تولیدی روغن های صنعتی، سلولزی ، صنایع چوب ، نئوپان، ام دی اف وغیره است.

هنگامی که روند تولید محصول در کارخانه های تولیدی به اتمام می رسد در انتهای خط تولید این پرینترها برای درج اطلاعات متغیر مانند تاریخ تولید، تاریخ انقضا ، قیمت، شماره سریال ، لوگو و غیره که به منزله شناسنامه محصول تولیدی در نظر گرفته می شوند و به مشتری جهت انتخاب مناسب محصول کمک می کنند، استفاده می شود.

این پرینترها می توانند اطلاعات مختلف و مورد نیازی را که بر روی محصول درج می شود حداکثر تا ۶ سطر بر روی محصول تولیدی چاپ کنند.

جت پرینترها برای درج اطلاعات بر روی محصول از جوهر و کارتریج استفاده می کنند.

اجزای اصلی دستگاه جت پرینتر

  • دستگاه جت پرینتر برای کنترل عملیات چاپ قطعه ای به نام برد الکترونیکی دارد که همانند مغز در دستگاه عمل می کند.
  • گرفتن اطلاعات الکترونیکی و پخش جوهر بر روی محصول توسط هد دستگاه انجام می شود.
  • سنسور یا چشم الکترونیکی که با نام فتوسل نیز شناخته می شود و کار آن فرمان چاپ می باشد یکی دیگر از اجزای اصلی این نوع پرینترها بوده و در نزدیکی هد دستگاه قرار دارند.
  • دستگاه برای رساندن جوهر از مخزن های گوناگون موجود در این دستگاه از قطعه ای به نام مدار جوهر رسانی استفاده می کند. این قطعه خود شامل مخزن جوهر، فیلتر تسویه جوهر، شیلنگ حاوی جوهر و پمپ ولوها می باشد .

انواع مختلف جت پرینتر

  1. جت پرینتر دستی

این نوع جت پرینترها فاقد سنسور بوده و برای استفاده از آن ها ،اپراتور باید محصول را در مقابل دستگاه قرار دهد تا دستگاه بتواند اطلاعات مربوطه را بر روی محصول چاپ کند .

هنگام استفاده از مدل های قدیمی این جت پرینترها ، اپراتور باید قالب حروف و اعداد را قسمت های مربوطه پرینتر بچیند تا جت پرینتر بتوانند بطور صحیح عمل پرینت را انجام دهد ، اما در مدل های جدیدتر که به صورت الکترونیکی می باشند صفحه و سیستم ورودی وجود دارد که با سرعت بالا کار خود را انجام می دهند.

از جت پرینتر های دستی برای درج اطلاعات بر روی محصولاتی که وزن آنها سنگین است مانند بشکه، کارتن های سنگین، گالن و … که امکان حمل آنها وجود ندارد، استفاده می شود.

یکی دیگر از موارد استفاده ازجت پرینترهای دستی در صنایعی است که تیراژ محصولات تولیدی آنها کم است.

  1. جت پرینترهای صنعتی اتوماتیک

این دستگاه ها می‌توانند با سرعت زیاد بر روی محصولات تولید شده ای که از روی نوار تسمه عبور می کنند ، اطلاعات مورد نیاز را پرینت کنند .

جت پرینترهای صنعتی اتوماتیک معمولاً با دستگاه های بسته بندی مورد استفاده قرار می‌گیرند .

استفاده از این دستگاه ها در کارخانه ها یا تولیدی هایی که محصولات آنها در تعداد های بالا تولید می‌شود، رایج است.

برخلاف جت پرینترهای دستی این نوع چاپگرها دارای سنسور بوده و پس از تولید و بسته بندی محصول و عبور از مقابل آنها می‌توانند محصول تولید شده را به صورت خودکار تشخیص داده و اطلاعات مربوطه را بر روی آن درج کنند.

با توجه به اینکه در برخی از مدل های این نوع پرینترها ۶۲ هد موجود است ، باعث می شود تا دستگاه بتواند اطلاعات متغیری را با اندازه حداکثر 3A چاپ کند.

یکی دیگر از ویژگی‌های این نوع دستگاه ها این است که می توانند به صورت کاملا اتوماتیک جوهر مخازن را تنظیم کنند.

جت پرینتر صنعتی سبک و قابل حمل بود و مقاومت زیادی در برابر ضربه‌های احتمالی وارده بر دستگاه را دارد و ازدرجه حفاظت و دوام بالایی در صنعت برخوردار هستند.

این دستگاه ها به دلیل ویژگی های منحصر به فردی که دارند مورد استقبال افراد زیادی قرار گرفته اند. از شناخته شده ترین برندهای این نوع جت پرینتر ، جت پرینتر دومینو ، آیکن و لینکس می باشد.

مزایای استفاده از دستگاه جت پرینتر

  • از این دستگاه ها می توان برای چاپ اطلاعات مورد نیاز بر روی بسته بندی محصول با هر جنسی به راحتی استفاده نمود.
  • جت پرینتر علاوه بر این که می‌تواند بر قسمت های صاف محصولات چاپ را انجام دهد همچنین می‌تواند این اطلاعات را بر روی سطوح ناهموار که دارای قوس می باشند نیز اطلاعات را چاپ کند.
  • دستگاه های جت پرینتر مصرف کم و بهینه ای داشته و حتی می توانند از باتری هایی که قابل شارژ شدن هستند نیز استفاده کنند.
  • یکی از ویژگی های جالب جت پرینترهای صنعتی اتوماتیک این است که می توانند تمام اطلاعاتی که نیاز است بر روی محصول درج شود مانند روز، ساعت، شماره و شیفت کاری را با متصل شدن به سیستم به صورت اتوماتیک بر روی محصول درج کند .

این مسئله همچنین باعث می شود در صورتی که محصول تولیدی مشکلی داشته باشد به راحتی بتوان آن را از میان سایر محصولات جدا کرد.

2 دیدگاه دربارهٔ «از جت پرینتر چه می دانید ؟»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا