انواع دستگاه کپی و کاربرد آن ها ( قسمت اول )

انواع دستگاه کپی و کاربرد آن ها ( قسمت اول )

دستگاه کپی چیست؟

دستگاه های کپی ماشینی است که از فایل ها، اسناد ، تصاویر و سایر موارد، کپی های کاغذی را به سرعت ایجاد می کند. استفاده از این دستگاه بسیار ارزان قیمت است و به همین خاطر دهه های متوالی است که افراد از آن استفاده می کنند. این دستگاه را دستگاه کپی یا ماشین کپی می نامند اما نباید به آن ماشین زیراکس گفته شود. زیراکس اسم یک برند است که دستگاه های کپی را تولید می کند. بیشتر دستگاه ها از فناوری زیروگرافی استفاده می کنند. این فناوری یک فرایند خشک است که از گرما استفاده می کند. این گزینه برای دستگاه های کپی دفتری ،استاندارد است. برخی از مدل ها از فناوری جت حوهری استفاده می کنند اما این موارد معمولا در مدل های قدیمی که در دفاتر خانگی استفاده می شود به کار می رود. در ادامه انواع دستگاه کپی را می توانید ببینید:

انواع دستگاه های کپی :

آنالوگ:

دستگاه های آنالوگ یکی از قدیمی ترین انواع دستگاه های کپی هستند. واحدهای بسیار اندکی برای فروش از این نوع واحدها وجود دارد زیرا بیشتر از سایر دستگاه ها در معرض از کار افتادن هستند. همچنین بخش های متحرک زیادی برای ایجاد کپی استفاده می شود. این نوع دستگاه ها از نور، اینه و لنز برای انعکاس تصویر سندی که بر روی صفحه قرار می گیرد استفاده می کنند. استفاده از چنین دستگاه هایی در حال منسوخ شدن است . به همین خاطر یافتن قطعات مختلف آن و پشتیبانی پس از فروش ،بسیار دشوار خواهد بود. معمولا توصیه نمی شود این نوع مدل برای شرکت ها و کسب وکارها خریداری گردد به خصوص اگر کارکرده باشد. ممکن است خرید این دستگاه ها به نظر صرفه جویی در هزینه ها را در پی داشته باشد اما استفاده طولانی مدت از آن ها دردسرساز خواهد بود.

دستگاه های دیجیتال:

ما در عصر دیجیتال زندگی می کنیم. پس جای تعجب نیست که دستگاه های کپی هم از این فناوری استفاده کنند. دستگاه های کپی دیجیتال، دستگاه کپی چندکاره ای هستند که می توانند علاوه بر کپی کردن، فکس، اسکن و پرینت را نیز برایتان انجام دهند. این دستگاه ها کارکردهای مختلفی دارند. این دستگاه ها معمولا ظرفیت کاغذ و ابزارهای بیشتری دارند و فرایندهای روزانه را آسان تر می کنند. آنها به رغم ویژگی های پیشرفته ای که دارند کاربردشان آسان است. رایج ترین نوع از انواع دستگاه کپی این مدل است.

مونو( تک رنگ):

این دستگاه ها تنها از یک رنگ تونر یعنی رنگ سیاه استفاده می کنند و به همین دلیل آنها را تک رنگ (مونو) می نامند.این دستگاه از انواع کپی برای مصارف دفتری ساخته شده اند. آنها در ظرفیت های مختلف از حجم کم تا حجم بالا در دسترس افراد قرار دارند. برخی از مدل ها می توانند 100 صفحه را در دقیقه کپی کنند. هر کسب وکاری می تواند از چنین دستگاه هایی استفاده کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا