تاریخچه دستگاه فتوکپی

تاریخچه دستگاه فتوکپی

در اکتبر 1937 چستر کارلسون، وکیل حق ثبت اختراع در نیویورک، فرایندی به نام الکتروفوتوگرافی را اختراع کرد. در سال 1938 این اختراع به Xerograph تغییر نام داد و اولین فتوکپی با عنوان “10-22-38 Astoria” شناخته شد. فرآیند کپی برداری زیروگراف به یکی از معروف ترین اختراعات قرن بیستم تبدیل شد. کارلسون تحسین جهان را به دست آورد و بسیار ثروتمند شد زیرا اختراعش یک صنعت میلیارد دلاری ایجاد کرده بود. تخمین زده شده است که کارلسون قبل از مرگش در سال 1968، حدود 100 میلیون دلار به موسسات و بنیادهای خیریه کمک کرد و اینگونه دستگاه فتوکپی شروع به متولد شدن کرد.

توسعه Xerography:


اما Xerography اولین اختراع محبوب در جهان نبود. در حقیقت سال ها طول کشید تا چارلسون شرکتی را برای توسعه این اختراع خود پیدا کند. شرکت امریکایی به نام Haloid چالش استفاده از این اختراع دستگاه فتوکپی را بر عهده گرفت.این شرکت بعدها به عنوان شرکت زیراکس نامگذاری شد. در تصویر زیر اولین کپی با اولین دستگاه فتوکپی را می بینید:

اولین دستگاه فتوکپی دفتری:


در سال 1955، شرکت Haloid اولین دستگاه خودکار زیروگرافی را با نام Copyflo تولید کرد. تنها 22 سال پس از اولین عکاسی الکترونی، تصور نشد که اولین کپی دفتری واقعی تولید شده است. در سال 1958 اولین دستگاه فتوکپی دکمه ای با نام 914 تولید شد.

بهترین زمان برای زیراکس:


914 موفقیت فوق العاده ای بود. در عرض سه سال، در آمد شرکت Haloid از 2 میلیون دلار در سال 1960 به بیش از 22 میلیون دلار تا سال 1963 رسید. در سال 1961 این شرکت نام خود را به زیراکس کوتاه کرد. موفقیت آن ها در تولید 24 محصول جدید در 20 سال چشمگیر بود.

تغییر بازار:


اما سلطه زیراکس در حال تغییر بود. تولیدکنندگان جدید دستگاه فتوکپی در حاشیه ظاهر شدند و زیراکس را به عنوان تنها شرکت تولید کننده دستگاه های کپی به چالش کشیدند. این موضوع یکی از بزرگترین مبارزات بازاریابی قرن بیستم بود که شروع شد.

زیراکس در برابر کپی:


ریکو یکی از رقبای اصلی زیراکس در اوایل سال 1955 بود که در آن زمان دستگاه فتوکپی RiCopy 101 Diazo توسط شرکت ریکو توسعه یافته بود. تا سال 1975 ، این شرکت دستگاه فتوکپی RiCopy DT 1200 را وارد بازار کرد و شروع به رقابت با زیراکس نمود. دهه بعد شاهد تغییرات شگفت انگیزی در دنیای کپی بود. برندهایی همچون مینولتا، توشیبا، شارپ، کونیکا و کانن وارد بازار شدند و شروع به تولید دستگاه های کپی دفتری کوچک کردند. همین امر چالش بزرگی برای دستگاه های کپی زیراکس محسوب می شد. در این میان حتی سلطه زیراکس بر بازار دستگاه های کپی حجم بالا توسط شرکت هایی همچون کوداک و OCE تهدید می شد.

برخی از برندهای جدید قابل اعتماد نبودند:


تولید کنندگان دیگر خیلی زود متوجه شدند که شرکت زیراکس مشتریان وفادار زیادی برای خود ایجاد کرده است. برای شکستن این روند، نمایندگی مجاز دستگاه فتوکپی تاسیس شد. در هر کشوری، نمایندگی های خرده فروشی محلی ظهور پیدا کردکه خدمات “محلی” ارائه می دادند. این بازاریابی کلاسیک چریکی به شیوه پیش بینی نشده ای به زیراکس حمله کرد. از آنجایی که زیراکس یک شرکت جهانی بود، چیزی که آنها نمیتوانستند ارائه کنند صمیمی بودن یک تجارت کوچک و محلی بود.

کانن احتمالا موفق ترین شرکت کپی برای استفاده از این تاکتیک بود. تا سال 1985 آنها تبدیل به شرکت پیشرو در جهان شدند. کانن به شدت بر روی توسعه خود سرمایه گذاری کرد و موفق شد اولین دستگاه کپی رنگی را تولید کند.

برندینگ مجدد دستگاه های زیراکس به عنوان دستگاه فتوکپی:


رقبای زیراکس نمایندگان خود را تشویق کردند مشتریان خود را اصلاح کنند. در این شرایط، واژه هایی همچون زیراکس کردن به کپی کردن و دستگاه زیراکس به دستگاه فتوکپی تغییر پیدا کرد. همه این کارها در رفع تاثیر و حفظ برند زیراکس از این عرصه انجام شد.

دستگاه های فتوکپی امروزی:


امروزه زیراکس همچنان یکی از رهبران جهان و یک نام تجاری بسیار تاثیرگذار و قابل اعتماد است. با این وجود، این شرکت دیگر پیشرو صنعت تولید دستگاه فتوکپی در جهان نیست. با اینکه مبارزه اصلی بر روی تولید دستگاه های کپی در سال های بین 1975 و 1985 آغاز شد اما زیراکس توسعه در این کسب وکار را نادیده گرفت و میلیون ها دلار در صنعت تولید رایانه سرمایه گذاری نمود. توسعه خطوط برای این شرکت علی رغم توسعه فناوری های انقلابی همچون سیستم عامل ها و توسعه موس رایانه بسیار دشوار بود. بین سال های 1975 و 1985، زیراکس در برابر نام های تجاری دیگری که تاثیر زیادی بر روی بازار رایانه داشتند قرار گرفت. این برندها شامل IBM می شد. با اینکه زیراکس تلاش کرد در طول سال های شکل گیری صنعت بر روی کسب وکار اصلی خود تمرکز داشته باشد اما به نظر می رسد بازار دستگاه های کپی در این روزها بسیار ظاهر متفاوتی نسبت به قبل دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا